Büyük Veri mi, Güve mi?

Günümüzde bilgisayar sistemlerinde artan hız ve kapasite sonrası artık sadece veriyi kaydetmek yeterli değil.  Örneğin 1.000 ( Bin )sayfalık resimsiz bir kitap, PDF olarak yaklaşık 20 Mega bayt alan kaplıyor ve piyasada bulunan en küçük boyutlu USB belleğe ( 16 gigabayt ) yaklaşık 1.000.000 ( Bir milyon ) sayfalık bilgi sığacağı anlamına gelir.

Artık mesele sadece veriyi kaydedebilmek değil, doğru karar vermek için veriyi doğru analiz edebilmek, doğru ve hızlı bir şekilde gruplandırmak da gerekli.

Bulut Mavisi’nin Büyük Veri’ye cevabı ise ana omurgası içerisinde yer alan ve  2013 yılından günümüze kadar kademeli olarak geliştirilen “Güve” algoritması.

Güve, veri tabanı ve uygulama arasında bir katman oluşturarak veri trafiğini kendi üzerinden yönlendiriyor. Bu sayede hem sistem yoğunluğunu azaltıyor hem de hızlı sorgulamalar oluşturmayı kolaylaştırıyor. İç tetiklemeleri ile gerekli durumlarda kullanıcı müdahalesi olmadan her an çalışmaya hazır olarak bekliyor.

Biraz istatistik verelim mi daha iyi anlaşılması için,

yaklaşık son 3 ayda ortalama 800.000 ( sekiz yüz bin ) adet yapılan istek sonucunda,  veri tabanı kullanımı sadece 20.000 civarında kaldı ve geri kalan 780.000 adet sorgu “Güve” tarafından servis edildi.

“Bulut Mavisi” ile bugün sizde tanışın 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir